MUŞ VARTO İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul Sütü Modülü- Çok Acil

Okul Sütü Modülü- Çok Acil

Bilindiği üzere Okul Sütü Programı Bakanlar Kurulu Kararı ile 2014-2015 eğitim ve öğretim yılı ikinci döneminde de uygulanacaktır.

 

Bu yıl diğer yıllardan farklı olarak programa esas öğrenci sayıları olarak sadece süt içen öğrenciler  baz alınacağından öğrenci sayılarının belirlenmesi ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen takvim gereği  25.09.2014 mesai saati bitimine kadar sisteme girilmesi zorunlu olduğundan ,büyük önem arz etmektedir.

 

Geçmiş yıllarda belirsiz öğrenciler ile ilgili ciddi sıkıntılar yaşanmış, bir çok ilimizde istenmemesine rağmen inceleme ve soruşturmalar yapılmak zorunluluğu hasıl olmuş idi.

Bu yıl ekte sunulan  Veli İzin Formu (EK:3) ün mutlaka doldurtularak sisteme girilmesi gerekmektedir.

 

Veli izin belgelerinin öğrencilere dağıtımı ve geri gelmesi sisteme girilmesi zaman alacağından okullarımız en geç 19.09.2014  Cuma gününe kadar çıktıları alıp velilere göndermeli, Pazartesi mutlaka geri getirmeleri tembih edilmeli ve bu sıkışık takvim optimal kullanılmalıdır.

 

10.09.2014 tarih 29115 sayı ile Resmi gazetede yayımlanan Okul Sütü Uygulama Tebliği 13. Maddesi gereği öğrenci sayılarının belirlenmesi ve zamanında sisteme girilmesinden il-ilçe ve okul yetkilileri müteselsilen sorumludur.

(Konu ile ilgili DYS üzenden yazı da gönderilecektir.)

 

Bu bağlamda; Yapılacak işlemler adım adım aşağıya çıkartılmıştır.

 

1-(Okullar tarafından)Veli izin Belgelerinin (EK:3) çıktısı alınarak  en geç 19.09.2014  Cuma gününe kadar öğrenci velilerine ulaştıracak ve 22.09.2014 tarihine kadar getirmelerini tembih edilecek.

2-İl ve İlçe ve Okullarımız Okul Sütü Komisyonlarını oluşturacak.

3-(İl ve İlçeler) Modül üzerindeki kurum işlemleri bölümü İlçe dağıtım Listesinden Süt içen okulları (aşağıdaki gibi) belirleyecek.

 

 

 

4- Önceki yıllarda illerimizin sıkıntı yaşadığı bir konu da özel okullar idi. Özel okullara ile ivedi olarak bilgi ulaştırılarcak, Bakanlar Kurulu Kararı 2. Madde 2. Fıkrası gereği  programa eşdeğer süt veya süt ürünü dağıtılmasına ilişkin velilerin görüşü esas alınarak kurum yönetiminin kararı doğrultusunda Program kapsamı dışında tutulacak yani yukardaki okul seçiminde pasif olarak bırakılacaktır. Ancak velilerin bir kısmı bile süt içilmesini istiyor ise okul aktif hale getirilecek ve (EK:3) girişi yaptırılacaktır.

 

5- Veliler tarafında doldurularak okula teslim edilen  Öğrenci Veli izin Formlarının (EK:3) sisteme girişi  Kurum İşlemlerinden / öğrenci belirleme/sınıfı seç … (Bir sınıfta tüm öğrenciler içiyor/ya da içmiyor ise  Tümünü seçme  butonlardan tek seferde seçilebilir.)

 

 

 

 

 

6- İl ve ilçe Komisyonları okulların girişlerini İlçe Dağıtım Listesinden  sistemden kontrol ederek gerekli uyarıları yapacaklardır.

 

7-6- 25.09.2014 mesai bitimi itibariyle sistem kapatılarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına iletilmek üzere süt içen toplam öğrenci sayısı tarafımızdan alınacaktır.

 

                                                                                                                                                 Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

 

Atatürk cad. Varto/MUŞ - 04367112018 Müdür Direkt:436 711 27 72

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.